Czym się różni perła naturalna od hodowanej? 0
Czym się różni perła naturalna od hodowanej?

Perła - naturalny cenny kamień jubilerski

Popularność pereł od wieków się utrzymuje. Początkowo pozyskiwano perły naturalne, które były jednak rzadko spotykane i nie były w stanie zaspokoić wciąż rosnącego popytu. Podjęto zatem próby hodowania pereł i zakładania farm małży perłorodnych zarówno w wodach słodkich jak i słonych akwenach wodnych. Z czasem perły hodowane zyskały uznanie i niemal całkowicie wyparły perły naturalne.

Czym jest perła naturalna?

Perły naturalne są formowane przez mięczaki perłorodne bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Perły naturalne są zazwyczaj perłami bezjądrowymi, a promień zarodka jest dużo mniejszy od grubości pokrywającej go masy perłowej. Takim zarodkiem w warunkach naturalnych może być okruch muszli lub koralowca, malutki fragment ości lub drzazgi kości, a czasem nawet zneutralizowany i otorbiony pasożyt. Wbrew powszechnej opinii bardzo rzadko jest to okruch piasku. Każda perła ma swoje indywidualne właściwości, które zależą w głównej mierze od miejsca połowu pereł. I tak perły jasne pochodzą z Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego, a perły o ciemnych barwach wyławiane są z okolic wybrzeży Ameryki Środkowej, Polinezji, Australii czy Filipin. W naturze kształty pereł są zróżnicowane, od niemal kulistych po nieco płaskie, czy wydłużone. W handlu dominowały głównie wspomniane perły słonowodne, jednak gdy ich połowy się zmniejszyły zaczęto handlować i poławiać perły słodkowodne.

A co z perłą hodowaną?

Perły hodowane tworzone są przez mięczaki perłorodne, powstają jednak z pomocą i świadomą ingerencją człowieka. Zaczęli hodować je w XIX w. Japończycy i od tego czasu stopniowo zdobywało rynek ostatecznie go dominując – obecnie udział oferty pereł hodowanych szacowany jest na ponad 90 %! Perły hodowane powstają przy czynnym udziale człowieka. To człowiek wszczepia małżowi perłorodnemu implant, co niejako irytuje małża i zmusza go do jego neutralizacji, czyli otaczania masą perłową. Wczep stanowi fragment tkanki nabłonkowej mięczaka, otaczającej wszczepiany zarodek. W ten sposób zainicjowany wzrost perły odbywa się już całkowicie naturalnie (dzięki procesom metabolicznym małża), bez udziału człowieka. Hodowca może jedynie próbować wpłynąć na barwę, kształt lub wielkość perły poprzez zmienianie środowiska. Ostatecznie jednak nie da się przewidzieć czy podjęte zabiegi rzeczywiście wpłyną na wygląd perły. Perły hodowane, podobnie jak perły naturalne dzielą się na słodkowodne i słonowodne, w zależności od miejsca, a w jakim żyje małż, czyli czy farma znajduje się w akwenie wód słonych czy też w wodach słodkich.

 

Biżuteria z perłami - półfabrykaty

Z racji tego, że obecnie na rynku jest ponad 90% pereł hodowlanych, w stosunku do naturalnych (które osiągają astronomiczne ceny, posiadają wartość wybitnie kolekcjonerską), postawiliśmy w Craftex.eu na na perły hodowlane. Perły importujemy samodzielnie z farm perłowych południowo wschodniej Azji. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór: pereł wstępnie nawierconych - z jednym otworem w który wystarczy wetknąć złoty lub srebrny element metalowy - idealne do produkcji autorskiej biżuterii - kolczyków czy zawieszek. Do tego mamy w ofercie sznury z perłami. Nasze perły mają świetny połysk, charakteryzują się bardzo dobrą dobrą okrągłością i trwałością. Gwarantujemy jedne z najlepszych cen na perły hodowlane słodkowodne w Polsce. Zapraszamy na zakupy do hurtowni Craftex.eu

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl